Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie do plików cookies.

Ogłoszenia i aktualności

 

Sukcesy sportowe dra inż. Michała Markiewicza

 

 

 Podczas dwóch ostatnich edycji Akademickich Mistrzostw Polski dr inż. Michał Markiewicz z zespołem zajęli drugie miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych AMP 2019/2020 oraz drugie miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych AMP 2020/2021 w żeglarstwie. Gratulujemy.

 

 

Doktorat Michała Markiewicza

W dniu 20.10.2021 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja mgr. inż. Michała Markiewicza pt. Hierarchiczna rozmyta interpretowana sieć Petriego”. Rada Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja podjęła uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja mgr. inż. Michałowi Markiewiczowi. Promotorem rozprawy doktorskiej był dr hab. Lesław Gniewek, prof. PRz, zaś pracę recenzowali prof. dr hab. Marcin Szpyrka oraz dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ.

Gratulujemy!

 

Jubileusz 75-lecia urodzin Profesora Leszka Trybusa

  

 

 

 

Polska Akademia Nauk ogłosiła wyniki wyborów do wszystkich komitetów naukowych nowej kadencji 2020-2023.

Członkami Komitetu Automatyki i Robotyki PAN zostali:

prof. dr hab. inż. Leszek Trybus

oraz

prof. dr hab. inż. Jacek Kluska.

 

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Z głębokim żalem i smutkiem

przyjęliśmy wiadomość o śmierci

mgr. Franciszka Świdra

wieloletniego Dyrektora Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej

Rodzinie Zmarłego wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia

składają

Rektor oraz Społeczność Akademicka Politechniki Rzeszowskiej

 

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 10 stycznia br. (w piątek) o godz. 14:30 na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

 

 

Habilitacja Mariusza Oszusta

 

 

Uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej dr inż. Mariusz Oszust w dniu 19 września br. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna telekomunikacja na podstawie osiągnięcia naukowego stanowiącego jednotematyczny cykl publikacji zatytułowany „Nowe metody opisu cech lokalnych i ich zastosowanie do rozpoznawania obiektów i scen oraz do oceny jakości obrazów cyfrowych”.

Dr inż. Mariusz Oszust ukończył studia na kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej w 2005 r. Rozpoczął wówczas pracę w Katedrze Automatyki i Informatyki PRz. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka uzyskał w 2013 r. na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

Głównym obszarem jego działalności naukowej są zagadnienia związane z rozpoznawaniem obrazów cyfrowych i oceną ich jakości.

Gratulujemy!

 

 

Habilitacja Zbigniewa Hajduka

 

zhajduk.jpg

 

Uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej dr inż. Zbigniew Hajduk w dniu 23 maja br. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja na podstawie osiągnięcia naukowego stanowiącego monotematyczny cykl publikacji zatytułowany „Zaawansowane metody projektowania systemów cyfrowych z układami FPGA oraz ich zastosowanie”.

Dr inż. Zbigniew Hajduk ukończył studia na kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym Politechniki Rzeszowskiej w 1998 r. Rok później rozpoczął pracę w Katedrze Automatyki i Informatyki PRz. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał (z wyróżnieniem) w 2006 r. na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Głównym obszarem jego działalności naukowej są zagadnienia związane z projektowaniem systemów cyfrowych opartych o układy programowalne FPGA.

Gratulujemy!

 

Habilitacja Romana Zajdla

 

 

Uchwałą Rady Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej dr inż. Roman Zajdel - adiunkt w Katedrze Informatyki i Automatyki w dniu 30 kwietnia br. uzyskał  stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie informatyka.

Stopień naukowy został nadany na podstawie dorobku naukowego, w ramach którego szczególną pozycję zajmuje monografia nt. Uczenie się ze wzmocnieniem w trybie epokowo-inkrementacyjnym”.

Dr inż. Roman Zajdel urodził się w 1965 r. w Krośnie. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Rzeszowskiej. Stopień naukowy doktora oraz doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie informatyka otrzymał odpowiednio w latach 1999 i 2019 na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Obecnie pracuje w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Jest autorem i współautorem szeregu prac związanych z zagadnieniami sztucznej inteligencji.

Gratulujemy!

 

 

 

Media o nas

 

INDEKS RZESZOWSKI MAGAZYN AKADEMICKI

KOŁO NAUKOWE ROBO

 

https://www.facebook.com/INDEKS.TV/

https://www.youtube.com/watch?v=fg4VAbV7JhM

 

 

 

DŁUGA NOC NAUKI W BERLINIE Z UDZIAŁEM SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH Z POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

 

Podczas tegorocznego wydarzenia pn. Długa Noc Nauki (Lange Nacht der Wissenschaften) w dniu 9 czerwca dr inż. Joanna Marnik i dr inż. Tomasz Kapuściński przedstawili w Berlinie rozwiązania informatyczne wspierające osoby z niepełnosprawnościami opracowane w Zespole Wizji Komputerowej i Optymalizacji Katedry Informatyki i Automatyki. Stoisko Politechniki Rzeszowskiej, na którym można było sprawdzić, jak działają system SyKoMi oraz aplikacja BlinkMouse, zostało zorganizowane przy współpracy z Ambasadą Polski w Niemczech przez Polski Instytut w Berlinie, znajdujący się przy znanym i lubianym przez mieszkańców i turystów Placu Aleksandra.

SyKoMi wspiera komunikację osoby głuchoniemej z urzędnikiem. Aktualnie jest zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa, gdzie pozwala osobie głuchej załatwić bez pomocy słyszącego asystenta/tłumacza sprawy związane z dowodami osobistymi. Wypowiedzi w języku migowym są obserwowane przez kamerę i tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Tłumaczenie przedstawiane jest urzędnikowi. Wypowiedzi urzędnika, wybrane przez niego z bazy danych, są przedstawiane osobie głuchoniemej w postaci filmu w języku migowym.

BlinkMouse pełni funkcję myszki ekranowej obsługiwanej za pomocą zamierzonych mrugnięć wykrywanych na podstawie obrazu z kamery. Aplikacja powstała z myślą o osobach sparaliżowanych, u których zachowała się funkcja mrugania. W połączeniu z klawiaturą ekranową daje możliwość obsługi komputera bez pośrednictwa standardowych urządzeń peryferyjnych (myszki i klawiatury).

W niedzielne popołudnie i wieczór Instytut Polski w Berlinie odwiedziło, mimo upału, blisko 200 osób zainteresowanych poznaniem efektów badań polskich naukowców. Stoisko PRz cieszyło się dużym zainteresowaniem. Każdy mógł zamigać, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, wybrane spośród zawartych w wersji demo systemu SyKoMi słowa lub zwroty i zobaczyć wyniki ich tłumaczenia. Było to też okazją do wymiany doświadczeń związanych ze środowiskiem głuchych w Polsce i Niemczech i lepszego poznania sposobu funkcjonowania i problemów osób niesłyszących wynikających z barier komunikacyjnych. Odwiedzający nasze stoisko mogli także spróbować obsłużyć komputer bez użycia myszki/touchpada i klawiatury, posługując się jedynie zamierzonymi mrugnięciami. Możliwość odczucia na sobie trudności, jakie napotykają osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi przy obsłudze komputera, poznanie alternatywnych rozwiązań tworzonych dla takich osób oraz związanych z nimi kosztów przybliżyły świat niepełnosprawnych ruchowo. Niektórzy z testujących BlinkMouse deklarowali, że wypróbują tę aplikację wraz ze swoimi niepełnosprawnymi bliskimi i znajomymi.

Kameralne warunki oraz ciepła atmosfera panujące w Instytucie Polskim w Berlinie były okazją do stworzenia pozytywnego wizerunku Politechniki Rzeszowskiej poza granicami naszego kraju i nawiązania kontaktów z rodakami pracującymi w Niemczech.

 Link do wydarzenia na portalu FB Instytutu Polskiego w Berlinie: https://www.facebook.com/events/460875501037143/

 

  Dr inż. Tomasz Kapuściński (stoi) z osobą testującą system komunikacji migowej SyKoMi; z lewej strony logo aplikacji BlinkMouse

 

 

   

Profesor Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

 

 

 

 Doktor honorowy z JM Rektorem i pracownikami Katedry Informatyki i Automatyki

 

 

Profesor Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej - galeria zdjęć

 

Warsztaty Rails Girls

Zapraszamy na warsztaty współorganizowane przez Katedrę Informatyki i Automatyki PRz.

Odbędą się one 16-17 września 2017 w sali V18.

 

 

Nie żyje profesor Edward Nawarecki

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15.03.2017 r. zmarł prof. dr hab. inż. Edward Nawarecki.

Był absolwentem i wieloletnim pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wybitnym informatykiem, twórcą naukowej Szkoły inteligentnych systemów komputerowych, opiekunem naukowym i życzliwym recenzentem dokonań naukowych wielu osób, w tym również pracowników Katedry Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. W latach 2003 – 2013 prowadził tu wykłady z zakresu sztucznej inteligencji, inżynierii wiedzy i systemów agentowych. Był promotorem dwóch przewodów doktorskich oraz około 40 prac dyplomowych. W roku 2007 został odznaczony medalem „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”.

Pan Profesor pozostanie w naszej pamięci jako wzór naukowca, nauczyciela akademickiego, prawego i życzliwego człowieka.

 

 

Warsztaty Rails Girls

Zapraszamy na warsztaty współorganizowane przez Katedrę Informatyki i Automatyki PRz.

Odbędą się one 17-18 września 2016 w sali V6.

 

 Pierwsze darmowe warsztaty Ruby on Rails

Zapraszamy na pierwsze darmowe warsztaty technologii Ruby on Rails na
Politechnice Rzeszowskiej. Warsztaty przeprowadzą programiści z firmy
Netguru Sp. z o. o. (http://netguru.co). Najlepsi uczestnicy mają szansę na
płatny staż w firmie. Zgłoszenia pod adresem https://netguru.co/workshops/.

Więcej informacji mogą udzielić Aleksandra Pszczoła (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )
oraz Wojciech Rząsa (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

 

 

 

 

 

FEDERATED CONFERENCE ON COMPUTER SCIENCE AND INFORMATION SYSTEMS

 

 

 

 

FEDERATED CONFERENCE ON COMPUTER SCIENCE AND INFORMATION SYSTEMS

 

 

Systemy Czasu Rzeczywistego

 

 

Konferencja "Systemy Czasu Rzeczywistego" jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Celem Konferencji SCR jest prezentacja bieżących prac prowadzonych przez środowiska akademickie i przemysłowe w zakresie systemów czasu rzeczywistego na tle współcześnie stosowanych podejść i technologii. Poza tym jest okazją do integracji środowiska informatycznego i umożliwia nawiązanie kontaktów przedstawicieli środowisk uczelnianych i przemysłowych, reprezentowanych przez firmy działające na terenie Polski.

XX jubileuszowa edycja Konferencji Systemy Czasu Rzeczywistego odbędzie się tym razem w Szczecinie w dniach 18-20 września 2013 roku.

W tym samym czasie i tym samym miejscu odbędą się również dwie inne flagowe konferencje Polskiego Towarzystwa Informatycznego: VIII edycja konferencji Sejmik Młodych Informatyków (SMI 2013) oraz XV edycja Krajowej Konferencji Inżynierii Oprogramowania (KKIO 2013). Uczestnictwo w SCR 2013 będzie upoważniało do uczestnictwa także w wydarzeniach dwóch wyżej wymienionych konferencji (bez dodatkowych opłat).