Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie do plików cookies.

Sukcesy Studentów KIA

 

 

01-06-2015 Łazik marsjański zaprojektowany m.in. przez studentów WEiI najlepszy na świecie!

Łazik marsjański Legendary III przygotowany przez studentów Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zajął pierwsze miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC), które po raz dziewiąty rozgrywane były na amerykańskiej pustyni w stanie Utah.

W konkursie startowało 23 zespoły z całego świata, w tym 5 zespołów z Polski.  Podczas zawodów zostało rozegrane pięć konkurencji. Drużyna z Rzeszowa była bezkonkurencyjna. W poszczególnych zadaniach studenci PRz osiągnęli 459,8 punktów na 500 możliwych.

Zwycięska drużyna to studenci z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w składzie: Wojciech Gołąbek, Magdalena Kluz, Piotr Czachor, Filip Nycz, Łukasz Bereś, Michał Kieś, Sebastian Halota, Remigiusz Laszczak, Paweł Grad, Paweł Bola, Grzegorz Szpyra, Wojciech Łabuński, Radosław Gancarz, Paweł Mielniczek, Przemysław Michałowicz, Paulina Biedka, Arkadiusz Wyłupek, Łukasz Paradyło, Łukasz Pelikan, Arkadiusz Wyłupek.

 

21-11-2014 Student WEiI wyróżniony w konkursie Netriders

 
Student WEiI Piotr Maciąg
Student WEiI Piotr Maciąg

W październiku br. odbył się konkurs Cisco Netriders 2014, w którym student naszego Wydziału Piotr Maciąg zajął drugie miejsce na etapie krajowym i tym samym zakwalifikował się do udziału w rundzie międzynarodowej, która odbyła się w Krakowskim Centrum Informatyki AGH. W finałowym etapie konkursu reprezentant naszej uczelni zajął 10 miejsce pokonując tym samym ponad 200 uczestników z Europy, Azji oraz Afryki.
Tematyka tegorocznego konkursu dotyczyła projektowania sieci rozległych, telefonii VoIP, bezpieczeństwa w sieciach komputerowych oraz budowania sieci sensorowych. Konkurs przeznaczony był dla słuchaczy Cisco Networking Academy, która na terenie Politechniki Rzeszowskiej prowadzona jest od 2009 roku przez dwóch instruktorów dra. inż. Marka Bolanowskiego i dra inż. Andrzeja Paszkiewicza z Zakładu Systemów Rozproszonych WEiI. W ramach Akademii organizowane są kursy projektowania i zarządzania sieciami komputerowymi (CCNA Routing and Switching) oraz z zakresu bezpieczeństwa sieci komputerowych (CCNA Security).

Magdalena Totoń

 

04-11-2014 Studenci WEiI w Chinach

 
Uczelnia Okolice Wuhan Okolice Wuhan Park w Wuhan Wuhan nocą
Na zdjęciach (od lewej do prawej): Uczelnia, Okolice Wuhan, Okolice Wuhan, Park w Wuhan, Wuhan nocą
 

W tym semestrze 6 osób z wydziału Elektrotechniki i Informatyki postanowiły podjąć wyzwanie studiowania w Chinach. Już od ponad półtora miesiąca uczęszczamy na zajęcia w Huazhong University of Science and Technology. Mamy możliwość nauki nie tylko na wykładach czy ćwiczeniach ale także możemy brać udział w projektach realizowanych na uczelni. Zostały zorganizowane dla nas lekcje języka chińskiego, dzięki czemu w naturalny i przystępny sposób chłoniemy wiedzę i poznajemy tradycję Państwa Środka. W zajęciach uczestniczą studenci z całego świata. Pomimo tego, że dzielą nas ogromne różnice kulturowe, religijne, wiekowe udaje się nam znaleźć wspólny język. Dodatkowo Chiny zapewniają mnóstwo atrakcji, które pozwalają spędzać czas w nieszablonowy sposób. Zanim jednak trafiliśmy do HUST musieliśmy przetrwać blisko 37 godzinną podróż. Dzięki uprzejmości chińskiego koordynatora wymiany na dworcu w Wuhan czekał na nas autobus, którym sprawnie dotarliśmy do akademików. Ten miły gest sprawił, że nawet 40 stopniowy upał nie był tak męczący. Chiny zaskoczyły nas swoją oryginalną kuchnią, niezwykłymi krajobrazami, zwyczajami, a przed wszystkim otwartością i ludzką życzliwością. W zaaklimatyzowaniu się pomogli nam studenci PRz którzy postanowili przedłużyć swoją przygodę związana z tym orientalnym krajem. Dali nam wiele cenny rad i wskazówek a także ułatwili odnalezieniu się w jednym z największych kampusów na świecie. Pobyt w Chinach daje okazje poznanie zupełnie innego podejścia do życia, pracy czy codziennych obowiązków. Przede wszystkim pozwala nam spojrzeć na ten kraj nie tylko oczami europejskich turystów, ale też ludzi którzy żyją w tym egzotycznym, pełnym kontrastów i tajemniczym państwie. Myślę, że po powrocie będziemy bogatsi nie tylko o książkową wiedzę ale też o niezapomniane wspomnienia.

Natalia Skwirut, EF-DI

 

05-06-2014 Studenci WEiI finalistami konkursu w kategorii "World Citizenship"

Nasi studenci zostali finalistami konkursu w kategorii "World Citizenship" i na wakacjach wyjadą do USA.
Grupa Power of Vision złożona z członków kół naukowych GEST i KOD działających w Katedrze Informatyki i Automatyki PRz przygotowała kontroler twarzy pozwalający użytkownikom na kontrolę komputera tylko za pomocą ruchów głowy, mimiki lub poleceń głosowych.
Szczegóły na stronie https://www.imaginecup.com/Custom/Index/2014Finalists_WorldCitizenship#?fbid=qr0wCjbN2DB

 

21-01-2014 Studenci Informatyki finalistami amerykańskiej edycji konkursu „2013 IBM Master the Mainframe Contest”

W dniu 18 stycznia 2014 roku ogłoszono finałowe wyniki konkursu „2013 IBM Master the Mainframe Contest” dla USA i Kanady, w którym sześciu naszych studentów znalazło się wśród 47 finalistów.

Mimo, że konkurs jest dedykowany dla studentów USA i Kanady, organizator dopuścił do udziału w konkursie 10 studentów WEiI kierunku informatyka. Siedmiu z nich wymieniono wśród tych, co bezbłędnie ukończyli trudny etap 2. Po 3 etapie (finałowym) sześciu naszych studentów zostało wymienionych na niezwykle krótkiej liście 47 nazwisk finalistów konkursu (spośród 5601 studentów reprezentujących ponad 400 uczelni i ponad 560 nauczycieli akademickich zaangażowanych w kształcenie tych studentów w technologii System z). Etap 3 był niezwykle trudny i jak pisze sam organizator zadania problemowe są wzięte z życia, a nad ich rozwiązaniem można spędzić miesiące (najkrócej tygodnie).

Szczegóły o konkursie można znaleźć na stronie: https://contest-reg.dfw.ibm.com/contest/usaca.nsf/MTM/walloffame?open

Nasi Studenci, wychowankowie dr Marka Śnieżka w technologii IBM System z (mainframe - najmocniejsze komputery przeznaczone dla biznesu) spisali się znakomicie i sprawili, że gdy policzyć na tej liście zwycięstwo grupowe wśród uczelni, to Politechnika Rzeszowska jest na pierwszym miejscu. Następne w kolejności uczelnie amerykańskie są reprezentowane w liczbie co najwyżej 3 studentów. Finalistami konkursu ze strony Politechniki Rzeszowskiej zostali studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, kierunek informatyka: Piotr Bednarz, Mirosław Juda (także w zeszłym roku – pierwszy i jedyny), Kamil Kubis, Piotr Maślanka, Jan Sądek, Daniel Skóra.

„To duży sukces i Zawodników, i Trenera (dr M. Śnieżka). W tym przypadku, wobec bardzo specyficznych i trudnych do samodzielnego opanowania zagadnień, rola Trenera zasługuje na szczególne wyróżnienie, co niniejszym pragnę podkreślić.” – to cytat bezpośredniego przełożonego dr. M. Śnieżka – prof. M. Wysockiego, kierownika Katedry Informatyki i Automatyki WEiI PRz.

 Marek Śnieżek

 

15-01-2014 Studenci Informatyki zwycięzcami konkursu na najlepszy wideoporadnik dla administratora sieci

 
 

W dniu 19 grudnia zostały wręczone nagrody w ramach organizowanego przez firmę Alcatel-Lucent oraz Politechnikę Rzeszowską konkursu na najlepszy wideoporadnik dla administratora sieci. Konkurs adresowany był do wszystkich studentów w Polsce w szczególności kierunku informatyka oraz administratorów sieci komputerowych. Celem konkursu było propagowanie najlepszych praktyk stosowanych przez administratorów w bieżącym zarządzaniu sieciami komputerowymi.
Z przyjemnością możemy poinformować, iż laureatami głównej nagrody zostali studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej kierunek informatyka: Robert Żegleń, Przemysław Zapała oraz Rafał Żak.
Nagrodami ufundowanymi przez firmę Alcatel-Lucent były tablety firmy Apple oraz laptop firmy Sony. W imieniu organizatorów nagrody wręczył Roman Sadowski senior marketing manager reprezentujący firmę Alcatel-Lucent oraz Dziekan WEiI dr hab. inż. Grzegorz Masłowski prof. PRz reprezentujący Politechnikę Rzeszowską.
Za organizację konkursu oraz opiekę merytoryczną ze strony Politechniki Rzeszowskiej odpowiedzialni byli dr inż. Andrzej Paszkiewicz i dr inż. Marek Bolanowski z Zakładu Systemów Rozproszonych.

Magdalena Totoń

 

11-12-2013 Zwycięstwo studenta Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz w konkursie ITS Challenge

Michał Sondej, student informatyki i członek Studenckiego Koła Naukowego Informatyków „KOD” został zwycięzcą konkursu ITS Challenge zorganizowanego przez polski oddział firmy B&T Skyrise.
Konkurs składał się z dwóch etapów: testu i kreatywnego wyzwania. Test sprawdzał znajomość technologii związanych z chmurą obliczeniową. Michał Sondej ukończył ten etap z wynikiem 10/10 punktów. Drugi etap dotyczył Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) i polegał na rozwiązaniu problemów pojawiających się w ciągu dnia, w drodze do pracy. Propozycję studenta PRz jury konkursowe uznało za najlepszą. Rozwiązanie wykorzystuje nowoczesne urządzenia: smartphone, smartwatch oraz okulary rozszerzonej rzeczywistości Google Glass.
Główną nagrodą w konkursie był tablet Apple oraz płatny, 3 miesięczny staż w B&T Skyrise w Katowicach. Firma należy do grupy BT Signaal, zajmującej się wdrażaniem rozwiązań z zakresu systemów ITS. W ostatnim czasie aktywnie działa na polu badań i rozwoju innowacyjnych technologii związanych z wykorzystaniem chmury obliczeniowej, czyli tzw. cloud computing.

Szczegóły wyników można poznać na stronie:
http://blog.btskyrise.pl/rozstrzygniecie-konkursu-its-challenge/

Prezentacja wszystkich prac z drugiego etapu:
http://blog.btskyrise.pl/its-challenge-finalowe-zgloszenia-i-glosowanie-internautow/


Bartosz Trybus
Dominik Strzałka

 

01-07-2013 Zakończenie kursu IBM i rozstrzygnięcie konkursu IBM w Politechnice Rzeszowskiej


 
W dniu 17-06-2013 zakończył się już ósmy rok akademicki współpracy Wydziału Elektrotechniki i Informatyki z firmą IBM. Uroczystość zakończenia roku, wręczenia certyfikatów, dyplomów i nagród odbyła się w Sali Rady Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Wzięli w niej udział dziekan WEiI Grzegorz Masłowski, prowadzący kursy Marek Śnieżek, Michał Kordyzon (IBM) – wyznaczony do współpracy z Politechniką Rzeszowską oraz Hans Picht (IBM Niemcy), który jest dyrektorem technicznym na region Europy centralnej i wschodniej.

W roku akademickim 2012/13 prowadzono dwa równoległe kursy związane z komputerami mainframe Podstawy systemu operacyjnego z/OS - w wymiarze 192 godzin/rok. W jednej grupie uczestniczyło 21 studentów z 3 roku informatyki. Kurs ten był finansowany po połowie ze środków WEiI oraz ze środków programu PO KL Zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach informatyka i matematyka. W drugim kursie uczestniczyło 20 studentów 2 roku informatyki. Kurs ten w całości był finansowany z programu PO KL Zostań Dobrym Inżynierem. W ramach kursu każdy student otrzymał 8 certyfikatów, za które musiałby zapłacić ponad 20 tysięcy dolarów, gdyby je robił w Centrum Edukacyjnym IBM. W Politechnice Rzeszowskiej wystarczyło się tylko dostać na kurs (dobra średnia ocen) i trochę pouczyć. Dodajmy, że czas 192 godzin kursu i dodatkowej pracy samodzielnej studenta, wymaga od niego sporo poświęcenia i obowiązkowości. W tym roku najlepszymi na kursach byli Piotr Maślanka oraz Mateusz Drozdowski.

Dodatkowo w tym roku, po raz drugi z rzędu, firma IBM Polska Sp. z o.o., zorganizowała polską edycję konkursu Master the Mainframe. Konkurs był 3 etapowy. W tym roku do konkursu przystąpiło 53 osoby, z czego pierwszy etap ukończyło 45 osób (wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz koszulki). W 3. etapie znalazło się 8 studentów. Czterech najlepszych studentów (Piotr Bednarz, Kamil Kubis Andrzej Pytel, Arkadiusz Szałaj) otrzymało w nagrodę tablety Samsung Galaxy Tab 2 (10.1”). To stanowi jedynie dodatek do zdobytej wiedzy, doświadczenia oraz emocji związanych z rywalizacją.

Wymiernym wynikiem dotychczasowych kursów i konkursów jest zatrudnianie wielu absolwentów w instytucjach rządowych, bankach i firmach prywatnych, na stanowiskach wymagających wiedzy nabytej w ramach tych szkoleń. Nie bez znaczenia jest też ogólna wiedza informatyczna zdobyta w normalnym toku studiów.

Marek Śnieżek

15-05-2013 Konkurs ABB IT Challenge 2013

8 maja ogłoszono wyniki I etapu konkursu ABB IT Challenge 2013 skierowanego do studentów informatyki i kierunków pokrewnych. Z zadaniem konkursowym zmierzyło się kilkadziesiąt drużyn, w tym studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Miło nam poinformować, że wśród 10 zespołów, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu jest zespół Smart Gang składający się ze studentów naszego Wydziału.

Serdecznie gratulujemy!
 
Konkurs ABB IT Challenge ma na celu promowanie projektów informatycznych rozwiązujących rzeczywiste problemy współczesnego świata, a motywem tegorocznej edycji jest "zielone miasto". Zadaniem uczestników w I etapie było opisanie pomysłów na poprawę środowiska naturalnego w mieście przy użyciu technologii informatycznych. Studenci mieli dowolność w wyborze obszaru ochrony, dzięki czemu nadesłane rozwiązania dotykały spraw związanych z segregacją odpadów, natężeniem ruchu samochodowego, a nawet możliwości regulowania temperatury w różnych rejonach miasta. Nadesłane prace zostały ocenione pod kątem innowacyjności, a także możliwości wprowadzenia ich w życie.
 
Więcej informacji dotyczących konkursu znajduje się na stronie http://www.abb.pl/ITChallenge.

 

13-07-2012 Absolwent Politechniki Rzeszowskiej krajowym laureatem konkursu Studencki Nobel 2012 w naukach ścisłych

 
 
 W dniu 6 lipca 2012 r. w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu Studencki Nobel 2012. Była to już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem było wyłonienie, promowanie i nagradzanie wszechstronnych studentów wyróżniających się ponadprzeciętną wiedzą, a także działalnością naukową i społeczną. Patronat honorowy nad konkursem Studencki Nobel 2012 objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Business Centre Club oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Miło jest nam poinformować, że krajowym laureatem branżowym w naukach ścisłych został tegoroczny absolwent kierunku Informatyka na Politechnice Rzeszowskiej – mgr inż. Marcin Jamro – trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członek zespołu działającego w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej, dwukrotnie praktykant w głównej siedzibie firmy Microsoft w Redmond (USA), a także już od kilku lat prezes Studenckiego Koła Naukowego Informatyków KOD oraz przewodniczący Rzeszowskiej Grupy .NET w Politechnice Rzeszowskiej.

 

22-04-2010 ŚWIATOWY SUKCES NASZEGO STUDENTA